Na podlagi 4. in 9. člena Zakona o društvih (Uradni list RS, št. 64/11 – uradno prečiščeno besedilo in 21/18 – ZNOrg) ter Zakona o nevladnih organizacijah (Uradni list RS, št. 21/18) so člani na skupščini dne 20. 02. 2024 v Mariboru sprejeli sklep o spremembi statuta Esperantskega društva Maribor.
I. Ime, sedež in področje delovanja društva
Člen 1
Društvo je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje fizičnih oseb, ki se združujejo zaradi skupno določenih interesov, opredeljenih v statutu in v skladu z Zakonom o društvih. Društvo ne sme opravljati pridobitne dejavnosti kot svoje izključne dejavnosti.
Ime društva je Esperantsko društvo Maribor, v nadaljnjem tekstu društvo.
Sedež društva je v Mariboru, Bresternici, Slovenija.
K društvu prostovoljno pristopijo posamezniki, ki imajo cilje navedene v členu 4 tega statuta.
Člen 2
Društvo je aktivno na območju Republike Slovenije.
Člen 3
Društvo uporablja v pravnem prometu okroglo štampiljko s sledečim besedilom: Esperantsko društvo Maribor, Esperanto-Societo.
II. Cilji in naloge Društva
Člen 4
Namen društva je povezovanje oseb, ki jih veže komunikacija v mednarodnem jeziku esperanto.
Cilj društva je širjenje in vzpodbujanje uporabe mednarodnega jezika esperanta med prebivalci Maribora in okolice, delovanje na rešitvi jezikovnega problema v mednarodnih odnosih in olajšanju mednarodnega sporazumevanja, spodbujanje povezovanja svojih članov s člani drugih esperantskih društev doma in v svetu ter razvijanje zavesti enakopravnosti vseh narodov ne oziraje se na njihovo velikost, kar vključuje pravico vsakega človeka do lastnega jezika in narečja.
Naloge Društva so:
- delovanje za medsebojno sodelovanje esperantistov v esperantskih društvih po vsej Sloveniji,
- organizacija kulturnih in zabavnih prireditev in mednarodnih srečanj esperantistov, ter potovanj na druga srečanja v Sloveniji in tujini,
- medsebojno informiranje članov in informiranje javnosti o ciljih in dejavnostih Društva,
- organizacija tečajev esperanta.
Delovni jeziki društva so slovenščina in esperanto.
Člen 5
Član društva je lahko vsak posameznik, ki se strinja s statutom društva in podpiše pristopno izjavo. Član plača članarino. Skupščina društva lahko na predlog izvršnega odbora imenuje častne člane, ki so zaslužni za aktivnost društva. Častni člani ne plačajo članarine. Pravice in dolžnosti častnih članov so enake kot rednih članov iz 8. člena tega statuta razen tega da so častni člani oproščeni plačila članarine. Društvo ima redne in častne člane.
Član društva je lahko vsak državljan Republike Slovenije. Tudi tujec lahko postane pod enakimi pogoji član društva. Članstvo je prostovoljno.
Če se v društvo včlani mladoletnik do dopolnjenega sedmega leta podpiše pristopno izjavo njegov zakoniti zastopnik. Za osebo od sedmega leta do dopolnjenega 15 leta starosti mora zakoniti zastopnik pred njenim vstopom v društvo podati pisno soglasje. Mladoletnike do dopolnjenega 15 leta zastopa v organih društva zakoniti zastopnik.
III. Članstvo
Člen 6
Član društva je lahko vsak posameznik, ki se strinja s statutom Društva in plača članarino. Skupščina Društva lahko na podlagi posebnega pravilnika imenuje častne člane, ki so zaslužni za aktivnost Društva. Častni člani ne plačajo članarine. Pravice in dolžnosti častnih članov so enake kot rednih članov iz 8. člena tega statuta razen pravice odločanja. Društvo nima simpatizerjev.
Član Društva je lahko vsak državljan Republike Slovenije. Tudi tujec lahko postane pod enakimi pogoji član Društva. Članstvo je prostovoljno.
Če se v Društvo včlani mladoletnik do dopolnjenega 15. leta, podpiše pristopno izjavo njegov zakoniti zastopnik, ki ga tudi zastopa v organih Društva.
Člen 7
Častne člane imenuje skupščina društva na osnovi predloga izvršnega odbora.
Naziv častnega člana lahko dobi član društva, ki ima posebne zasluge za razvoj in uspešno delo. Naziv podeljuje skupščina na predlog izvršnega odbora.
Člen 8
Člani Društva imajo naslednje pravice in dolžnosti:
- da volijo in so izvoljeni v organe društva,
- da sodelujejo pri delu in soodločanju v organih društva,
- da uresničujejo svoje osebne interese na področjih dejavnosti društva,
- da so seznanjeni s programom in poslovanjem društva ter njegovim finančnim poslovanjem,
- da spoštujejo statut in akte, sklepe organov društva,
- da s svojim delom prispevajo k uresničevanju ciljev in nalog društva,
- da redno plačujejo članarino in varujejo ugled društva,
- da prenašajo svoje izkušnje in znanje na mlajše člane društva,
- da predstavljajo društvo v RS in v tujini,
- da sodelujejo na prireditvah društva in njegovih manifestacijah.
Člen 9
Članstvo v Društvu preneha:
- s prostovoljnim izstopom,
- s črtanjem,
- z izključitvijo na podlagi odločbe izvršnega odbora društva,
- s smrtjo.
Člana črta iz evidence članstva društva izvršni odbor društva, če ta kljub pismenemu opominu ne plača članarine v tekočem letu.
Član se izključi iz društva, če grobo krši pravice in dolžnosti statuta društva in če zavestno ravna proti interesom društva. O izključitvi odloča izvršni odbor društva s sklepom, ki mora biti v skladu z disciplinskim pravilnikom, ki ga društvo sprejme v roku 6 mesecev od sprejema tega statuta. Zoper odločitev izvršnega odbora društva ima prizadeti pravico pritožbe na skupščino društva, ki kot drugostopenjski organ v roku 60 dni dokončno odloči.
IV. Delovanje je javno
Člen 10
Delovanje Društva temelji na demokratičnosti in javnosti, kar se zagotavlja tako:
- da se informirajo člani in širša javnost o delovanju društva,
- svoje člane društvo obvešča s pravico vpogleda članov v zapisnike organov društva
- da se organizirajo okrogle mize, tiskovne konference,
- da se na seje vabi predstavnike ustanov, organizacij, sredstev javnega informiranja.
Za zagotovitev javnosti je odgovoren predsednik društva.
V. Organi društva
Člen 11
Organi Društva so:
- skupščina društva,
- izvršni odbor,
- nadzorni odbor.
Mandat vseh organov je 4 leta in ga je možno ponoviti.
Članstvo v izvršnem in nadzornem odboru se izključujeta.
Člen 12
Skupščina je najvišji organ društva in voli druge organe društva. Skupščina je sestavljena iz vseh članov društva. Skupščina je sklepčna, če je navzočih več kot polovica članov društva. Če ob napovedanem času skupščina ni sklepčna, kljub temu, da so bili člani obveščeni, se seja skupščine preloži za pol ure. Po poteku pol ure je občni zbor sklepčen, če je prisotnih najmanj 1/4 članov društva.
Seje organov društva se lahko izvedejo s srečanjem v živo ali korespondenčno. Korespondenčna seja (v obliki klasične pošte ali e-pošte oziroma s pomočjo internetnih ali komunikacijskih naprav, programov in omrežij) se skliče in izvede ob smiselni uporabi pravil statuta.
Redno skupščino skliče izvršni odbor najmanj enkrat letno.
Skupščino skliče izvršni odbor s pisnim vabilom, ki mora vsebovati najmanj mesto, datum, čas in dnevni red zasedanja skupščine. Vsi člani skupščine imajo pravico predlagati vsebino dnevnega reda, kandidate za organe društva in druge predloge najmanj 7 dni pred zasedanjem skupščine v pisni obliki.
Izredno Skupščino se lahko skliče po sklepu izvršnega odbora, lahko jo skliče tudi nadzorni odbor ali se skliče na zahtevo 1/5 članov. Izvršni odbor je dolžan sklicati izredno skupščino v roku 30 dni od prejema zahteve za sklic. Če izvršni odbor izredne skupščine ne skliče v predpisanem roku, jo skliče predlagatelj, ki mora predložiti tudi dnevni red z ustreznimi materiali. Izredna skupščina sklepa le o zadevi za katero je bila sklicana.
Člen 13
Skupščina odloča in voli z večino prisotnih članov.
Volitve so lahko tajne, če tako odločijo prisotni člani.
Če volitve niso tajne in v primeru neodločenega rezultata, se volitve ponavljajo do preglasovanja.
Skupščino vodi predsednik in v primeru njegove odsotnosti podpredsednik. Delo skupščine se protokolira in obvezni deli zapisnika so: število navzočih, odsotnih, veljavnost odločitev, zapis točnega števila glasov pri volitvah in sklepih, zapisani sklepi in drugi podatki, ki omogočajo primerjavo sklepov z veljavnostjo in statutom društva.
Člen 14
Področje dela skupščine je:
- sklepa o višini članarine za člane društva,
- sprejema, spreminja statut in druge akte društva,
- razpravlja o delu organov društva,
- voli in razrešuje organe društva,
- odloča o prenehanju delovanja društva,
- sprejema finančni načrt in potrjuje letno poročilo,
- dokončno odloča o pritožbah na sklepe izvršnega odbora društva,
- volitve izvršnega odbora,
- volitve nadzornega odbora,
- sklepa o predlogih izvršnega odbora o planu delovanja in drugih področjih delovanja,
- imenovanje častnih članov ali odvzem častnega članstva,
- sklepa o pravilnikih, o spremembah pravilnikov in statuta,
- odloča o razpolaganju s premoženjem večje vrednosti (o nakupu in prodaji nepremičnin).
Člen 15
Predsedstvo Društva je sestavljeno iz 5 članov in ti so:
- predsednik,
- podpredsednik,
- sekretar
- in še dva člana društva.
Za člane izvršnega odbora so lahko izvoljeni posamezniki med člani društva. Izvršni odbor lahko sam izvoli enega novega člana izvršnega odbora izmed članov skupščine, če kdo izmed članov izvršnega odbora izstopi iz članstva. To odločitev mora potrditi ali spremeniti prva izredna skupščina v roku 3 mesecev od imenovanja novega člana.
Izvršni odbor se sestaja najmanj 2 krat letno ali po potrebi.
Izvršni odbor ima pravico odločati, če so bili povabljeni vsi člani izvršnega odbora in je najmanj polovica izmed njih prisotna na seji, od tega vsaj en član, ki ni naveden med prvimi tremi (torej ni predsednik, podpredsednik ali sekretar).
Za veljavnost sklepov zadostuje večina prisotnih članov izvršnega odbora.
Izvršni odbor skliče predsednik praviloma pisno, če pa je predsednik odsoten, sklicuje sejo podpredsednik. O sklepih izvršnega odbora se piše zapisnik, ki ga podpišeta sklicatelj in zapisnikar.
Člen 16
Izvršni odbor je izvršilni organ skupščine in v skladu s 15. členom tega statuta opravlja organizacijska, strokovno-tehnična in administrativna dela ter vodi delo društva med dvema skupščinama po programu in sklepih, ki jih zbor članov sprejme ter izvaja sledeče naloge:
- izdela letni finančni plan in letno poročilo,
- sklicuje skupščino,
- skrbi za izvedbo sklepov, ki jih je sprejela skupščina,
- obravnava pritožbe članov,
- pripravlja predloge aktov društva in predloge sprememb statuta,
- skrbi za finančno in materialno poslovanje društva,
- odloča o nakupu in prodaji premičnin,
- odloča o vseh drugih zadevah, ki niso v pristojnosti skupščine,
- postavlja posebne komisije po potrebi.
Za svoje delo so komisije odgovorne izvršnemu odboru društva.
Člen 17
Odsotnega predsednika nadomešča podpredsednik.
Predsednik društva je hkrati predsednik izvršnega odbora društva.
Člen 18
Predsednik društva za svojo dejavnost odgovarja skupščini, kateri tudi poroča.
VI. Sredstva Društva
Člen 19
Društvo lahko pridobiva sredstva za svoje delovanje:
- s članarino,
- iz naslova materialnih pravic in dejavnosti društva,
- z darili in volili,
- s prispevki donatorjev,
- iz javnih sredstev.
Če društvo pri opravljanju svoje dejavnosti ustvari presežek prihodkov nad odhodki, ga mora porabiti za izvajanje dejavnosti, za katero je bilo ustanovljeno. Vsaka delitev premoženja društva med njegove člane je nična.
Člen 20
Višino članarine določa skupščina za vsako leto posebej.
Člen 21
Društvo vodi finančno in materialno poslovanje v skladu s pravilnikom o finančnem in materialnem poslovanju, v katerem društvo tudi določi način vodenja in izkazovanja podatkov o finančno materialnem poslovanju društva, ki mora biti v skladu z računovodskimi standardi za društva in ga mora društvo sprejeti v roku 6 mesecev od sprejema tega statuta.
Društvo ima svoj transakcijski račun pri poslovni banki.
Člen 22
Nadzorni odbor društva je sestavljen iz treh članov: predsednika in dveh članov.
Nadzorni odbor je sklepčen, če so prisotni vsi člani. Sklepe sprejema z večino članov.
Nadzorni odbor opravlja nadzor nad finančnim in materialnim poslovanjem društva.
Nadzorni odbor društva nadzoruje zakonitost, namembnost, gospodarno in učinkovito porabo javnih sredstev, ki jih društvo prejme za izvajanje svoje dejavnosti, poslovanje društva, nadzoruje delo ostalih organov.
VII. Prenehanje Društva
Člen 23
Delovanje društva preneha po volji članov, s spojitvijo z drugimi društvi, s pripojitvijo k drugemu društvu, s stečajem, na podlagi sodne odločbe o prepovedi delovanja ali po zakonu.
Člen 24
Skupščina društva lahko sprejme sklep o prenehanju društva.
Premoženje se po poravnavi vseh obveznosti prenese na Združenje za esperanto Slovenije. Neporabljena proračunska sredstva se vrnejo proračunu. O sklepu Skupščine zastopnik društva v 30 dneh obvesti pristojni organ.
Člen 25
Po samem zakonu društvo preneha, če dejansko preneha delovati oziroma če je bilo v razdobju petih let dvakrat pravnomočno kaznovano za prekršek iz 3. točke prvega odstavka 52. člena Zakona o društvih.
Člen 26
Spremenjeni statut je sprejela skupščina dne 20. 02. 2024 in začne veljati, ko ga potrdi Upravna enota mesta Maribor. Z dnem sprejetja spremenjenega statuta Društva prenehajo veljati vsi akti in stari statut Društva.
V Mariboru, 20. 02. 2024
Predsednik:
Mario Vetrih