Skip to content
Povezave | Ligiloj
You are here:
- Domov
- Povezave | Ligiloj
- Lingolia, ena izmed strani za učenje esperanta na kateri najdete tudi koledar za tekoče (naslednje) leto: https://www.lingolia.com/ (Novo!)
- Esperantska Wikipedia: Vikipedio.
- WikiTrans – integrirana različica angleške in esperantske Wikipedije, v esperantu: WikiTrans. Od decembra 2010 je prevedenih okoli 4 milijonov člankov iz angleške Wikipedije. Na voljo je do 20-krat več prispevkov kot v izvirni esperantski Vikipedii, pogosto z obsežnejšimi teksti in slikovnimi prilogami. WikiTrans ne išče zgolj osnovnih iskalnih pojmov po naslovih, temveč tudi po vsebinah.
- Večjezična spletna stran o jezikih Evrope: lingvo.info.
- Edukado@Interreto: mednarodna organizacija! V njej ustvarjajo mladi ljudje, ki z veseljem sodelujejo v raznih projektih povezanih z izobraževanjem in medmrežjem. Spodbujajo mednarodno sodelovanje in komunikacijo po vsem svetu. Organizirajo izobraževalne projekte in dogodke za podporo medkulturnega učenja in rabe jezikov in medmrežnih tehnologij. E@I.
- Esperantomuzeo: Muzej esperanta pri Avstrijske narodni knjižnici je eden izmed jezikovnih muzejev z najbolj bogato tradicijo in ena najpomembnejših tovrstnih ustanov. Zbira in predstavlja raznovrstne materiale in stvari, ki se nanašajo na esperanto in interlingvistiko. Muzej je strokovno, administrativno in prostorsko povezan v “Zbirki planskih jezikov” v kateri se nahaja okoli 500 projektov. Esperantomuzeo.
- Ba Ba Dum: spletna vadnica s 1500 besedami, 25 jeziki in štirimi igrami. Ba Ba Dum.
- Radovednež: bolg z znanstvenimi prispevki v esperantu. Scivolemo.
Združenja, društva:
Tečaji, prevajalniki, pripomočki:
- Spletni slovensko – esperantski slovar Mice Petrič: https://www.termania.net/slovarji/230/Slovensko_esperantski_slovar?Query= (Novo!)
- Popoln ilustriran slovar esperanta – Plena Ilustrita Vortaro de Esperanto (PIV2020): https://bertilow.com/vortaro.net/ (Novo!)
- Esperanto v 12 urah, spletni tečaj esperanta v slovenskem jeziku. Temelji na “Zagrebški metodi”, to je na metodi, ki je zasnovana na najbolj pogostih 500 besedah… learn esperanto.
- Znanstvena in tehniška esperantska biblioteka (Scienca kaj Teknika Esperanto-Biblioteko: STEB): http://www.eventoj.hu/steb/vortaroj/index-vortaro.htm (Novo!)
- Pospeševalnik večjezičnosti: https://lernu.net/sl/instruado je jezikovni načrt, s pomočjo katerega se bodo otroci hitreje učili tuje jezike in postali bolj samozavestni pri učenju jezikov. Projekt temelji na propedevtični zamisli, da učenje modelnega jezika (v našem primeru esperanta, omejenega na 300 najbolj pogostih morfemov) lahko izboljša zmožnosti otrok za učenje jezikov.
- Lingvoilo (LanguageTool) je brezplačen večjezični program za preverjanje sloga in slovnice v esperantu in tudi v številnih drugih jezikih. Lingvoilo.
- Učite se esperanta na spletu – : lernu!
- V zadnjem času najbolj priljubljen program za učenje jezikov, med njimi tudi esperanta za različne naprave/operacijske sisteme (trenutno, marec 2017, preko 747.000 udeležencev tečaja esperanta): Duolingo.
- Esperanto Salono – še ena zelo pestra stran za učenje esperanta, sicer v angleškem jeziku: Esperanto Salono.
- MIGo (Malgranda Ilustrita Gramatikaro), učite se esperanta s pomočjo slik | lernu Esperanton per bildon: MIGo.
- Preverjevalnik tekstov v 25 jezikih: languagetool.org.
- Zagrebška metoda na spletu | Zagreba metodo sur reto: Paĝoj de Enrique.
- Celoten slikovni besednjak esperanta | Plena Ilustrita Vortaro de Esperanto: vortaro.net.
- Spletna klepetalnica | Retbabilejo – program za glasovno povezavo z esperantisti doma in po svetu: Retbabilejo.net. Neposredna povezava do programa (Mumble verzija 1.2.10): Mumble!
- Prevajalniki za vse evropske jezike: itranslate4.eu.
- Googlov prevajalnik: translate.google.com.
- Mednarodni tečaj esperanta: Esperanto Aŭtodidakte.
- Multimedijski računalniški program za samostojno učenje esperanta za Windows, Linux ali Mac OsX okolje:Kurso de Esperanto.
- Virtualna skupnost za učitelje, vodje tečajev in samostojne učence: Edukado.net.
- Urejevalnik besedila s posebnimi esperantskimi funkcijami, preverjanje črkovanja in slovnice, strojno prevajanje (ne iz/v slovenski jezik!): Esperantilo.
- Virtualna epserantska knjižnica: Virtuala Esperanto-Biblioteko.
- English-Esperanto Dictionary (Gutenberg): angleško-esperantski slovar.
- Tajpi – program za pisanje posebnih znakov – esperantska tipkovnica: tajpi.
Prosti (in plačljivi) teksti v esperantu:
Ostalo:
- Esperanto ilustrita je Brazilski spletni časopis v esperantskem jeziku z objavami pretežno iz Brazila pa tudi iz ostalega sveta.
- Libera folio je neodvisni spletni bilten esperantskega gibanja. Namen uredništva je trezno in kritično osvetliti aktualne dogodke e-gibanja. Spletna stran je bila ustanovljena leta 2003 s strani Istvána Ertla.
- Fina Venko: Inštitut Fina Venko (Končna zmaga) je nova mednarodna organizacija, ki si prizadeva za razvoj in širitev esperantskega gibanja | Instituto Fina Venko estas nova internacia organizo, kiu celas disvolvi kaj pligrandigi la Esperanto-movadon: finavenko.net
- Ruski spletni časopis kjer najdete aktualne informacije o esperantu iz celega sveta: La Balta Ondo.
- Kitajski spletni časopis: Esperanto China.
- Smešnice v esperenatu: Ridejo.
- Spletna TV: Esperanto-TV.
- Spletni radio: Muzaiko.
- Omrežje za esperantska popotovanja: La vojaĝo.
- Gostiteljsko omrežje, trenutno sestavljeno iz približno 1450 gostiteljev v več kot 91-ih državah po vsem svetu – iskalnik Pasporta Servo.
- Veganski portal v esperantu: VeganArto.
- Založba Inter-kulturo, mlada mednarodna ekipa, ki prihaja z različnih strokovnih področij, skupno ji je zanimanje za kulturo, izobraževanje in mednarodno sodelovanje: Inter-kulturo. Deluje v Mariboru od leta 1992. Uporablja pet delovnih jezikov: slovenščino, hrvaščino, nemšćino, angleščino in esperanto.
Nekatera razmišljanja o jezikih (jeziku):
Go to Top